Saç Kesimi ve Yüz Şeklinin Önemi

tarafından
293
Saç Kesimi ve Yüz Şeklinin Önemi

Saç kesimi tarzın en iyi yansıtıcıdır. Saç kesimi ve şekli ne kadar usta olan ellerden de geçse yüz şekline göre yapılmayan saç kesimleri mutlu etmeyecektir kişiyi. Hem yüz şeklinin en iyi ortaya çıkması hem de hatların düzgün bir şekilde görünmesi için doğru saç kesimi yapılmalıdır.

Yüz Şekli Nasıl Anlaşılır?

Saç kesimine karar verilmeden önce yüz şeklinin doğru bir biçim de tanımlamakta fayda vardır. Yüz şekli kare, oval, üçgen, uzun, elmas, dikdörtgen veya kalp şekillerinden bir tanesi olabilir. Önemli olan ise hangi kişinin hangi yüz şekline sahip olduğu tespit edilmelidir.

Yüz şeklinin ise kolay tespit edilmesi için bir yol vardır. Aynanın karşısına geçerek saçları sıkıca bağlayarak ayna ile kol mesafesi arasında bir mesafe açılarak yüz şekline bakarak aynaya çizim yapın aynada görünen şekil kişinin yüz şeklini kolaylıkla belirmesine faydalı olacaktır.

Oval Yüz Şekline Göre Saç Modeli

Oval yüz şeklinin en iyi ideal bir yüz şekli olduğu mutlaka duyulmuştur. Ancak kendince hatları ve güzelliği ortaya çıkaran bir kesim modeli olmaktadır her yüz şeklinin. Ancak oval hatlara sahip ise kişi yüzü olabildiğince ortaya çıkaran modeller rahatlıkla tercih edilebilir.

Her türlü olan saç kesimi uygun olsa da oval yüz şekline katlı kesimler tercih edilmek yerine düz kesimlerin tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

Kare Yüz Şekline Göre Saç Modeli

sac-kesimi

Kemikli yüz şekli demektir kare yüz şekli aynı zamanda. Bu yüz şekli sahibi kişiler elmacık kemiklerini belirginleştirmelidir. Daha açık bir ifade ile belirtmek gerekirse kare yüz şekli kişiler çene çizgisinden çok elmacık kemikleri ortaya çıkaran kesimler tercih etmelidir.

Saç ortadan yana ayrılarak kesilirse belirgin çene kemiklerini yumuşatmaktadır. Yandan ayrılmış uçları katlı orta uzunlukta olan saç kesimi kare yüz için uygundur.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Saç Modeli

Yüz yuvarlak hatlara sahip ise geniş görünüyordur çoğunlukla. En sevdiği kesim modeli ise yuvarlak yüz şeklinin kesinlikle katlı olan kesimlerdir. Yüzdeki geniş görünümü azaltan, yüze boyut ve açı kazandıran katlı kesimler tercih edilmelidir. Yüz daha uzun ve ince görünmesi için hareketli ve katlı kesimler tercih edilebilir.

Uzun Yüz Şekline Göre Saç Modeli

Genişliğinden fazladır uzunluğu ve alın büyüktür genellikle uzun yüz şekillerinin. Bunu dengelemek içinse cılız ve ince saçlar yerine hacimlendirilmiş saçlar tercih edilmelidir.

Saç modelleri dediğimiz zaman uzun yüz şekillerinde ilk akla gelen ise kıvırcık ve dalgalı saçlardır. Bu saç şekillerinin ise olabildiğince hacimli olması ise yüzün uzunluğunu kesmekte ve daha geniş bir görünüm sağlayarak yüze orantı vermektedir.

Dümdüz çekilen fönler ve kısa saçlar bu yüz tipine uygun değildirler. Ancak kısa saç kullanılmak isteniliyorsa çene hizasında olan kesimler tercih edilmelidir. Yüz uzunluğu ve alın genişliği kahkül kesimi için ideal biçimi vermektedir.

Üçgen Yüz Şekli İçin Saç modeli

sac-kesimi

Saç Kesimi

Çenenin dar olmasıdır en belirgin özelliği üçgen yüz şeklinde. Dar çene hattının belirgin olması değil daha arka planda kalacak saç şekilleri tercih edilmelidir. Saç uçlarına hacim ve dalga verilmesi üçgen yüz şekline göre en uygun modeldir.

Elmas Yüz Şekline Göre Saç modeli

Kemikli ve güçlü yüz şekli denilebilir elmas yüz şekli için. Bu yüz şeklinde belirgin olan kemiklerinin bu yüz tipine yakışan saç modeli en çok bob kesimdir.

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Saç Modeli

Dikdörtgen yüz köşeli yüz hatlarının yerini almaktadır. Bu yüz şeklinde ise saç modeli bulmak oldukça zordur. Çene kemiğini geçmeyecek şekilde olan kesimler ve şakak kemiğini örten perçemler tercih edilebilir yüz kemikleri ile uyumlu ve dengeli kesimler de denenebilir.

Kalp Yüz Şekline Göre Saç Modeli

Oval yüz tipine en yakın yüz tipi kalp yüz şeklidir. Bu şekle sahip kişilerin yüzleri genellikle geniş başlayan incelen, sivri çene yapısı bulunmaktadır.

Çenenin sivriliğinin bölünmesi olmalıdır saç kesiminde amaç. Sivri çeneyi ve elmacık kemikleri yumuşatan, tepe noktadan başlayan kahkül ile biçimlendirilen katlı kesimler tercih edilmelidir.