Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun? Maskara Uygulama Önerileri

tarafından
581
Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun? Maskara Uygulama Önerileri

Henüz, gündüz vakti takma kirpik takamadığımıza göre, her sabah maskara kullanmadan dışarı çıkmamız pek olası görünmüyor.

İster iş yeri için olsun ister de günlük bir buluşma için, fondöten ya da kapatıcı kullanmadan dışarı çıkabiliyor, günlük hayatımıza devam edebiliyoruz eğer gözlerimizi belirgin ve canlı gösterecek dokunuşlar yapmışsak. Zaten canlı bir görünüme kavuşmanın en kritik noktası, gözlerinizi ortaya çıkaracak şekilde makyaj uygulaması yapmanızdır.

Kirpikleriniz hacimli ve uzun görünüyorsa, yüzünüzün diğer kısımlarına pek fazla makyaj uygulamanıza gerek kalmaz.

Her kadının kirpik yapısı farklı farklı olduğu için, doğal olarak değişik çeşitlerde maskaralara ihtiyaçları vardır.

 • Kirpikleri çok zayıf ve kısa olan bir kadının, uzatma etkisi olan maskaraya ihtiyacı vardır.
 • Düz kirpikleri olan bir kadın, kıvrım kazandıran bir maskara kullanmalıdır
 • Zayıf ve seyrek kirpikleri olan bir kadın da hacim kazandıran maskaralara ihtiyaç duyar

Maskarayı Nasıl Sürmeliyiz? En Başarılı Uygulama Nasıl Yapılır?

Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun? Maskara Uygulama Önerileri

Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun?

Makyaj yapmanın ilk ve temel kuralı, temiz bir cilttir. Makyajımızla, asla uyumamalı, her gün makyajımızı temizlemeliyiz. Makyaj temizleme esnasında sadece kozmetik temizleyiciler değil bol su ve PH dengesi cildimize uyumlu sabunlar kullanmalıyız.

Bir gün öncesinden eğer makyajımızı olması gerektiği gibi temizlememişsek, ertesi güne kirpiklerimiz birbirine yapışık durumda olacak ve maskaramız ne kadar kaliteli ya da pahalı olursa olsun doğru bir uygulama yapmamıza olanak vermeyecektir. Bu yüzden, kirpiklerimizdeki bir önceki uygulamadan kalan maskara kalıntıları olmamalıdır.

Her kadının uygularken dikkat ederse daha iyi sonuç alabileceği noktalar;

 • Eğer kat kat maskara sürmek istiyorsanız, araya 1 dakika kadar zaman koymalı ve uyguladığınız katın kurumasını beklemelisiniz. Yoksa kirpikleriniz birbirine yapışık şekilde görünecektir.
 • Maskara, üstten alta doğru sürülmez. Bu, kirpiklerinizin kıvrımsız görünmesine neden olacaktır. Düz uygulama yapılan kirpikler, görüşünüze bile engel olacağı gibi, estetikten uzak bir görüntünüz olmasına sebep olur.
 • Maskara uygulaması sırasında, özellikle yeni almış ve ilk kez kullanıyorsak, kirpiklerimiz fazla ıslanabilir ve birbirine yapışabilir. Bu durumda, sağa sola zik zak hareketlerle, kirpiklerimizin arasını açabiliriz.
 • Uygulama yaparken her zaman, kirpikler köklerinden kavranmalı ve ucuna doğru kıvrılmalıdır. Bu sayede, uzun ve kıvrımlı yani ideal bir kirpik görünümü yakalamış oluruz.

Maskara Neden Akar ve Bulaşır?

Maskara uygulamanızı en kusursuz şekilde yapıp, muhteşem derecede hacimli ve uzun kirpilere kavuştuktan sonra, yüzümüze gözümüze gelecek yağmur damlaları ya da gözünüzün güneşe maruz kalmasıyla sulanması, ortaya çıkardığınız eserin bozulmasına neden olacaktır. Çünkü maskaranın içindeki maddeler suya maruz kalınca, çözülür ve akarak göz çevremize bulaşırlar. Bu her kadının başına gelmesini istemediği tatsız bir durumdur. Doğru maskara uygulama yöntemleri bilmek kadar, hangi maskara çeşitlerinin ihtiyacımıza uygun olduğunu da bilmemiz gerekir.

Eğer hayatınız koşturma ile geçiyorsa, çalışıyorsanız ya da aktif bir yaşantınız varsa, sizin için ideal maskara çeşidi; suya dayanıklı (waterproof) maskaradır. Bu sayede, günlük rutininizi istediğiniz şekilde görünerek yaşamaya devam edebilir, kötü sürprizleri önleyebilirsiniz.

Maskara Neden Topak Topak Olur?

Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun? Maskara Uygulama Önerileri

Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun?

Genç ya da yaşlı, ev kadını ya da iş kadını, hangisi olursak olalım kadınların kozmetik kullanımdaki en büyük ortak problemi topak topak olan maskaradır. Bunun sebebi de yanlış uygulamadan kaynaklanır.

Topaklanmaya sebep olan yanlış maskara sürme yöntemleri;

 • Birden fazla kat uygulaması yaparken aceleci davranarak, sürüdüğümüz katın kurumasını beklemeden bir kat daha sürersek kaçınılmaz sonuç olarak topaklanma meydana gelir.
 • Kirpiklerimiz temiz değilse yani bir önceki uygulamadan kalan maskara kalıntıları varsa, sonuç yine topaklanma olacaktır.
 • Maskara ömrü, kapakları açıldıktan sonra yaklaşık 6 aydır. Eğer maskaranız, ağzı açıldıktan sonra bu süreden de uzun makyaj malzemeleriniz aranızda yer alıyorsa, tavsiye edilen tüketim tarihi sona erdiği için maskaranın içeriği uygun yapısını kaybedip, yapacağınız uygulamalarda topaklanmaya sebep olabilir.

Maskaraya Neden Rimel Denir?

Aynı zamanda çok ünlü ve başarılı bir kozmetik markasının adını taşıyan “Rimel” sözcüğü, çoğunlukla maskara yerine kullanılıyor ve bu kullanım çok yaygın. Peki neden maskara yerine Rimel deniyor?

Bu aslında, tamamen mucit ve icadı arasındaki isim paylaşımından kaynaklanıyor. 19. Yüzyılda maskarayı ilk bulan kişi bir erkekti ve soyadı Rimmel idi. Yani bu tamamen ürünün adının, mucidinin soyadıyla müsemma olması durumudur. Uzun yıllardır rimel sözcüğü, maskara yerine kullanılıyor ve kullanılmaya devam edecek gibi görünüyor.

En Uygun Maskara Fırçası Hangisidir?

Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun? Maskara Uygulama Önerileri

Hangi Maskara Size Daha Çok Uygun?

Ne çeşit maskaraya ihtiyacınız olduğuna karar vermek için kirpik yapınızı göz önünde bulundurmalısınız. Aynı şekilde, ihtiyacınız olan maskara fırçası modeline de kirpik yapınıza göre karar vermeniz gerekiyor.

Size en uygun fırçayı seçerken aklınızda kalabilecek birkaç önemli nokta;

 • Hacimli görünen kirpikler için klasik kalın ve uzun kıllı fırçalar seçmelisiniz.
 • Kısa kirpikleriniz için ince fırçalar kullanıp uzatma etkisi yaratabilirsiniz.
 • Düz kirpikleriniz varsa, adında özelliğini taşıyan kıvrımlı fırçaları kullanabilirsiniz.
 • Kısa ve küt rimel fırçalarını, topaklanan ya da birbirine yapışan kirpiklerinizi ayırmak için kullanabilirsiniz.