Kehribar Kolye Nedir? Ne İşe Yarar?

tarafından
298
Kehribar Kolye Nedir? Ne İşe Yarar?

Kehribar kolye, son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Nedir bu kehribar, ne işe yarar inceleyelim.

Çam ağacının, kozalaklı kısımlarının fosilleşerek oluştuğu reçine halidir. İçinde organik yapılar mevcuttur. Amber diye de bilinir. Bu taş yapısında karbon, oksijen, hidrojen ve süksinik asit mevcuttur.

Reçine arı, kurtçuklar ve sinekleri içine alarak fosilleşme sürecine canlılarla birlikte giriyor. Bu özellik kehribar taşının değerini arttırıyor. Renk çeşitleri, açık sarıdan, koyu turuncuya kadar değişebilir. Toprak altındayken, küçük parçalı cisimleri kendine çekme özelliğine sahiptir. Kehribar taşı birçok takı yapımında, önemli bir malzeme olarak kullanılıyor. Kehribar kolye, kehribar tesbih, kehribar yüzük bunlardan bazılarıdır.

Kehribar Kolye Taşının Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Taşın sahte olup olmadığının en basit yöntemi, yakmaktır. Taşa ısı verdiğinizde plastik kokusu gelmesi, sahte olduğuna işaret eder. Yoğun bir şekilde çam kokusu hissediliyorsa taş gerçektir. Diğer basit yöntem ise suya batırmanız olacaktır.

Gerçek taş suda batmaz ve yüzer. Sahte taş dibe batar. Gerçek kehribar kolye taşı, çok sert olduğundan, hiçbir maddeyi batıramazsınız. Eğer sivri bir cisim batıyorsa gerçek değildir. Kızılötesi ışık ile bakıldığında, içinde birçok renk olduğundan, gökkuşağı renkleri görünür.

Kehribar Kolye Taşının Faydaları Nelerdir?

kehribar-kolye

Kehribar Kolye

Bebeklerde ve yetişkinlerde ağrı kesici etkisi vardır. Sakinleştirici özelliğe sahiptir. Bağışıklığı güçlendirerek, hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Nazarı önler, pozitif enerji verir. Duygusal travmalara ve ani öfkelere karşı iyi gelir.

Kehribar kolye kullanımı, boğazdaki enfeksiyonu temizler, guatr oluşumunu engeller. Sinir ve stresi azaltır. Doğum sonrası stres ve depresyon süresini azaltır. Migren kaynaklı baş ağrılarını azaltır. Mutsuzluk ve huzursuzluğa iyi gelir. Kehribar taşı ten ile temasında ısı yayarak pozitif enerji verir. Kehribar taşı ısıtılıp vücutta gezdirince, soğuk algınlığına iyi gelir.

Romatizmal ağrıları iyileştirir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenler. Doğadaki birçok madde, mineral ve fosiller olumlu veya olumsuz birçok özellik taşımaktadır. Günümüz Tıbbının temeli, Alternatif tıbba dayanmaktadır.

Doğanın sunduğu hastalıkların çözümü yine doğanın kendisidir. Alternatif tıp, asırlar öncesi medeniyetlere dayanmaktadır. Tarih araştırmacıları yaptıkları araştırmalarda, şifa kaynağı olarak birçok bitkiye rastlamıştır. Hatta eskiden altın ve gümüşün, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Doğa verdiği derdin dermanını da içinde barındırır.