Kadın Trençkot Nasıl Kombinlenir?

tarafından
557
Kadın Trençkot Nasıl Kombinlenir?

Dış giyimin vazgeçilmezlerinden kadın trençkot, 19.yüzyıldan itibaren kadın giyim modasında yerini almıştır. Trençkotun çıkış noktası yağmurluk gibi su geçirmeme özelliğine sahip bir dış giyim modeli tasarlamaktan geçer.

1.Dünya Savaşı başlamadan öne Fransız ve İngiliz ordularında kullanılmak üzere gabardin kumaş kullanılarak üretilmeye başlamıştır. Thomas Burberry, 1879 yılında bu fikrin mucidi olarak tarihe geçmiştir. İlerleyen yıllarda Dünya geneline yayılacak kadın ve erkek herkesin vazgeçilmezi olacaktır.

Ayrıca modeller, kullanılan kumaşlar ve renkler çeşitlenerek, rüzgarlıktan yağmurluğa özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş mevsimlerinin başlıca dış giyim seçeneklerinden biri halini almıştır.

Trençkot konusunda merak edilen sorular vardır;

  • Hangi beden trençkot giymeliyim?
  • Kısa boyluysanız trençkot nasıl kombinlenir?
  • Bir trençkot ne kadar uzun olmalı?
  • Bir elbise ile trençkot nasıl kombinlenir?
  • Mevsimlere göre trençkot nasıl kombinlenir?

Bu sorular kadın trençkot ile ilgili merak edilen sorulardan sadece birkaçıdır.

Hangi Beden Trençkot Giymeliyim?

Kadın Trençkot modelleri genel olarak dar kalıpta değildir. Omuzlar ve göğüs kısmı normal bir şekilde oturmalıdır. Kesimi genelde düz kesim veya çan etek şeklinde geldiğinden göğüsten aşağısı zaten vücuda yapışmamalıdır. Ancak bu demek değildir ki üzerinizde çok bol dursun. Bu özellik standart kalıpta tasarlanmış bir trençkot için geçerlidir.

Günümüzde geniş kesimli kadın trençkot çok popülerdir. Genelde uzun boyluların tercih ettiği bu kesimdeki trençkotlar hafif dökümlü durmalıdır. Bu sebeple beden seçimi yaparken kendi bedeninizde, kesimi vücudunuza uyan trençkotlar tercih etmelisiniz. Bedeninizden bir beden büyük veya küçük seçimler yapmamalısınız.

Kısa Boyluysanız Trençkot Nasıl Kombinlenir?

Diz üstü kadın trençkot kısa boylular için tercih edilebilir modellerdir. Diz üstü trençkot giydiğinizde diğer trençkot boylarına oranla kombinleme yaparken daha az uğraşırsınız. Boyunuzla orantılı olduğundan ekstra zahmetlere girmezsiniz.

Topuklu ayakkabı günlük hayatta sıklıkla kullanmıyorsanız bu model için ekstra ihtiyacınız olmayacaktır. Sadece belirli belirsiz bir topuk boyu olan 4-5 cm yükseklikte bot veya kapalı bir ayakkabı tercih etmeniz kıyafetinizin kendini göstermesini sağlayacaktır.

Maksi boy trençkotlar kısa boylu kadınlar için çok önerilen bir model değildir. Ancak uzun trençkot  denemek isterseniz de giyilmesi imkansız değildir. Sadece ideal görünümü elde etmek için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Öncelikle bu model için ayakkabı seçimi kesinlikle yüksek topuklu ayakkabılardan yana olmalıdır. En az 8-9 cm aralığında bir tercih yapılmalıdır. Eğer daha yüksek topuklu ayakkabı kullanımında zorluk çekmiyorsanız bu ölçüleri 10-11 cm aralığına da taşıyabilirsiniz. Bu sayede ayakkabı boyunuzu kaldırır ve maksi trençkotunuzun boyunuzu kesmesinin önüne geçer.

Ayrıca seçtiğiniz trençkot zaten uzun olacağından kalıbı düz kesim olmalıdır. Oversize bir model tercih etmeniz önerilmez. Klasik kesim kadın trençkot, düz şerit düğme görünümüne sahip, omuzları şeritli ve kuşaklı bir model kısa boylu kadınlar için uygun olandır.

Zaten seçilen trençkot ile giyilen kıyafet, aksesuarlar ve ayakkabı seçiminde tonsürton yapılmalıdır ki bu sayede geçişler kolaylıkla sağlansın ve boyu daha fazla kesmesin.

Bir Trençkot Ne Kadar Uzun Olmalı?

kadin-trenckot

Kadın Trençkot

Çeşitli boylarda kadın trençkot üretimi yapılır. Etekleri kalça hizasında biten kısa trençkotlar, dizin hemen üstünde sonlanan diz üstü trençkotları, diz altı trençkotları yani maksi trençkot modelleri ve uzun trençkotlar olmak üzere hemen hemen her aralıkta trençkot vardır. Trençkot seçiminde uzunluk, giyen kadının boyu ile orantılıdır.

Her kadın kendi boyunun kaldırabileceği uzunlukta bir trençkot tercih etmelidir. Boyun kapasitesinin üstünde modeller tercih edilecek iste mutlaka topuklu ayakkabı yardımıyla vücut proporsiyonu doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Bir Elbise İle Trençkot Nasıl Kombinlenir?

Kadın trençkot ile elbise ikilisi ilk akla gelen, yıllardır vazgeçilemeyen bir kombindir. Bir davete, kutlamaya veya işe giderken genellikle önce elbise seçilir sonra dış giyim belirlenir. Bu gibi durumlarda trençkot kurtarıcıdır. Çünkü elbise boyuna göre dış giyim kıyafetini ayarlamak gerekir. Elbise yere kadar olmadığı sürece uzun trençkotların kapatamayacağı elbise boyu yoktur.

Özel günlerde, iş kıyafeti tercihlerinde veya günlük kombinlerde dilediğiniz elbise modelini boyu kadın trençkot boyu ile kapanacak şekilde ayarladığınız sürece rahatça kombin yapabilirsiniz. Ayrıca trençkot şık ortamlarda hem şık hem spor görünmenizi destekleyecektir.

Günlük kombin tercihlerinizde elbise ve kot trençkot ikilisini tercih etmeniz daha farklı görünüme ulaşmanızı sağlar. Genelde bej rengi trençkot popülerdir. Kot trençkot ve elbise kombini ile öne çıkmak ilkbaharda tazelik ve canlılık hissi yaratacaktır. Bu trençkotu bej ve beyaz gibi açık tondaki elbiseler ile kombinleyebilirsiniz.

Son yıllarda moda olan trençkot görünümlü elbise modelleri de tek parça olarak kullanıma çok uygundur. Özellikle bahar aylarında açık bir mekanda yapacağınız planda bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Mevsimlere Göre Trençkot Nasıl Kombinlenir?

İlkbahar aylarında beyaz spor ayakkabı, kot pantolon ve düz bir tişört en klasik yapılan modası hiç geçmeyen bir kombindir. Bu kombin, tesettür trençkot kombinlerinde de sıklıkla tercih edilir.

Ofis ortamında çalışıyorsanız çalıştığınız yerin kılık-kıyafet düzenlemelerine göre klasik veya oversize bir trençkot tercih edebilirsiniz. Dizden itibaren olan modelleri elbise ve kalem etek- gömlek ikilisi ile kombinlerken mevsimine gire renk seçimi yapmalısınız. İlkbahar aylarında açık tonlar, sonbahar aylarında daha koyu tonlara geçiş yapabilirsiniz.

Pantolon ile yapılan kombinlerde dar, bol ya da boru paça pantolonlar ile ipeksi dokuda gömlekler trençkot ve iş ortamınız için uygun seçimdir. Ayrıca yine ilkbahar aylarında açık mavi trençkot beyaz ile sonbaharda koyu mavi ya da mavi trençkot siyah ile  uyumu yakalar.

Her boyda ve kiloda kadına, her kombin çeşidine uygun kadın trençkot modeli vardır. Önemli olan doğru tercihleri, doğru aksesuarlar ile tamamlamaktır.