Wordle Nasıl Ortaya Çıktı?

tarafından
584
Wordle Nasıl Ortaya Çıktı?

Yılın en popüler oyunlarından birisi olan wordle oyununa gelin beraber ufak bir bakış atalım. Wordle nasıl ortaya çıktı? Wordle nasıl oynanır? Wordle kuralları nelerdir? Özetle wordle nedir sorusuna hep beraber bir cevap arayalım.

Josh wardle’ın önce kelime oyunları meraklısı olan sevgilisi için geliştirdiği, 2021 ekim ayında da internette yayınladığı oyun. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada, özellikle İnstagram’da renkli kareler gördüyseniz sebebi bu oyundur.

Eski bir yazılımcı olan Josh Wardle, online olarak oynayabileceğiniz worldle oyununu tasarlamıştır. Çengel bulmaca oyunlarına benzeyen Wordle’ı oynamak için bir programa veya mobil uygulamaya ihtiyacınız yok. Wordle, Türkçe olarak internet sitesi üzerinden ücretsiz şekilde günde bir kez oynanabiliyor.

Wordle Nasıl Ortaya Çıktı? |Wordle Oyuncu Sayısında Hızlı Artış!

2021 Kasım ayında, Wordle oyununu oynayan kişi sayısı yalnızca 90’dı. 2022’nin Mayıs ayına geldiğimiz de ise bu sayı 3 milyonu geçmiş durumda.

Wordle oyunu geçtiğimiz ocak ayında ABD’nin önde gelen gazetesi New York Times’ın “yedi rakamlı bir ücret” karşılığında oyunu satın aldığını duyurdu. Wordle, The New York Times tarafından satın alınırken, Wordle Türkçe de haber uygulaması Bundle’a katıldı. Fatih Kadir Akının’ın dilimize kazandırdığı Wordle Türkçe versiyonu, 500 bin online kullanıcıya sahip.

Wordle Türkçe’nin, Bundle kullanıcısına ulaştıktan sonra daha da popüler hale geldiğini her geçen gün görmekteyiz. Josh Wardle, sevgilisi ile keyifli vakit geçirmek için geliştirdiği bir oyunun, kısa sürede tüm dünya ülkelerinde bu kadar sevilmesi bir tesadüf değil tabii. Bu başarının arkasında ustaca hazırlanmış bir mimari, sadece, şık bir tasarım olduğunu da unutmamalıyız.

Kısaca wordle’ın hikayesi, sevgilisiyle vakit geçirmek isteyen Josh Wardle’dan bağımsızlaşıp, tüm dünyayı etkisine alan, sosyal medyada insanların birbirine karşı rekabetinin sebebi olan bir oyuna dönüşme serüveni, bu kısacık zamanda kar topu etkisiyle büyümekte ve her geçen gün bizleri içine çekmektedir. Bu son bulmayı haketmeyen bir serüven.

Wordle Nasıl Oynanır?

wordle-nasil-ortaya-cikti

Wordle Nasıl Ortaya Çıktı?

Oyun bize her gün 5 harfli yeni bir kelime sunuyor. Bu hedef kelimemizi de bizden 6 denemede bulmamızı istiyor. Unutmayın oyunu günde sadece 1 kez oynayabildiğimiz için kelimelerimizi çok dikkatli seçmeliyiz. Bu sınırlı oynama hakkı oyuncuyu kendine bağlıyor ve bir sonraki gün için rekabete iten bir havaya sokuyor.

Peki, Wordle nasıl ortaya çıktı ve wordle nasıl oynanıyor onları tek tek sıralayalım.

  • Sadece 6 hakkınız bulunuyor. Dikkatli oynayın!
  • Her tahmin 5 harfli doğru bir kelime olmalıdır. Yani sadece 5 harfli uydurma olmayan kelimelerle tahmin yapabilirsiniz.
  • Her tahminden sonra kutucukların renkleri tahmininizin yakınlığına göre değişecektir.(Sarı, yeşil, gri)
  • Eğer kutucuğunuz yeşil renk ise doğru harfi doğru yere yazmışsınızdır.
  • Eğer kutucuğunuz sarı ise harf doğru ama harfin yerini değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Eğer kutucuğunuz gri ise o harf hedef kelimenizde bulunmamaktadır.
  • Günlük oyun her kullanıcı için aynıdır.
  • Oyun günde bir kere oynanabiliyor eğer 6 tahminde doğru kelimeyi bulamazsanız kendinizi yenilmiş sayabilirsiniz.

Wordle’ı Bu Kadar Güzel Yapan Ne?

Wordle basit bir oyun gibi görünsede, günde bir kez oynanması sebebiyle çok rekabetçi bir oyun. Hem rekabet duygusunu yaşatması hem de özünde aslında bir puzzle olması psikologların bu oyun için beynimizin mantık ve dil işlem sistemini uyardığını söylüyor.

Her rekabetçi oyun gibi vücudumuzun dopamin salgıladığını da unutmamak gerekiyor. Bazı insanların wordle’daki renklerden dolayı küçük tasarımlara imza attığı gerçeği de yadsınamaz. İnsanoğlu sanatı hayatın içinden gelen bir oyunla birleştirdiğinde, gerçekten çok yönlü ve yaratıcı tasarımlar da ortaya çıkıyor.

Wordle gerçek hayat ile oyunu bir araya getirerek, gerçek hayatta bazı davranışlarımızın hataya, bazı davranışlarımızın ise bizi başarıya götüren adımlar olduğunu bizlere hatırlatıyor. Wordle’da hataya yer yok doğru tahminlerle hayatın doğal akışında olduğu gibi, doğru hedefe ulaşmalı ve başarmalıyız.

wordle-nasil-ortaya-cikti

Wordle gerçek hayatı bize anlatan bir simülasyon gibi, işte bu yüzden wordle bu kadar seviliyor ve bu kadar başarılı. Aynı zamanda aldığımız nefes gibi ücretsiz, bu hayattan bir parça değil de nedir?

Özetle wordle biz insanları geliştirirken biz insanlardan bir parça olmayı başarabilmiş güzel bir oyun. Geleceğinde de bu şekilde olup hayatımızda güzel bir yeri olacağına benziyor. İnsanların sadece 2-3 dakikalık uğraşları arasında sürüp gidecek bir yapı haline çoktan geldi bile. Yerini de uzun süre koruyacak gibi duruyor.

Wordle Türkçe’ye buradan ulaşabilirsiniz.

Wordle Alternatifi Kelime Bulmaca Oyunu: HARFLE

Wordle Nasıl Ortaya Çıktı? Kelime bulmaca oyunundan zevk alıyor ve canınız sıkıldıkça oynamak istiyorsanız size tavsiye edebileceğimiz bir diğer oyun ise HARFLE! Bu oyunda 4 harfli, 5 harfli ve 6 harfli kelime bulmaca oyunu oynayabilirsiniz. 5 oyun hakkınız olup yeniden 5 hak elde edebilmeniz için reklam izlemeniz istenecektir.

Harfle oyunu içerisinde ayrıca reklam ile elde edilebilecek joker hakları da mevcuttur. Çok zevkli bir oyun olan ve son günlerde popülerliği ile moda olan Harfle oyununu hemen telefonunuza indirebilmeniz için linklerini paylaşmak istiyoruz.

Harfle Android İndirme linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.harfle

Harfle iOs İndirme linki: https://apps.apple.com/sn/app/harfle-t%C3%BCrk%C3%A7e-wordle/id1609490533