Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri ve Seçimi

tarafından
1450
Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri ve Seçimi

Vücut tipine göre gelinlik, evlenme arifesinde olan her kadının ilk uğrak durağıdır. Bilhassa yaz aylarının kapı tokmağını tıklatmaya hazırlandığı şu vakitlerde, düğün mevsiminin de eli kulağındadır. Düğün merasiminde adım adım her detayın kusursuz olması için efor harcanır. Bu detayların baş kahramanı da gelinliktir. Gelinlik seçiminde de izlenecek birçok adım vardır.

Bu adımları izlerken, orkestra şefliğini yapmak üzere kişinin vücut tipi sahneye davet edilmektedir. Gelin adayının kendi bedeninin sınırlarına ustalıkla hakim olması, doğru gelinliği seçmesi için önemlidir. Tabiri caizse bir dedektif edasıyla takip yapılmalıdır. Sonra saçından topuğuna her detay, perçemlerinden yakalanmalıdır. Daha sonra da usta bir göze ellerini kaldırıp, teslim olunmalıdır.

Gelinlik Modelleri

Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri ve Seçimi

Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri ve Seçimi

Vücut tipi, gelinlik seçiminde yardımcı olacak olan bir kılavuz görevi görmektedir. Gelin adayının gelinliği nasıl taşıyacağı, yazılı olmayan bu kural ile yakından ilişkilidir. Bu kurallar kişiyi esareti altına almamalıdır. Fakat gerektiği ölçüde kullanılmalıdır ve malzemeden çalınmamalıdır.

Piyasadaki gelinlik modeli yelpazesi oldukça geniştir. Kimi gelinlikler vintage esintiler taşırken, kimisi modern çizgilerin vilayeti altındadır. Kimisi helenistik dokunuşları kendine rehber edinmişken, kimisi de salaş bir temayı bünyesinde harmanlamaktadır.

Gelinliğin kesimi de bu temalar ışığında çizilmektedir. Gelin adayı ise, o piti piti karamela sepeti diyerek rastgele seçim yapmamalıdır ve nihai kararını kendi fiziki yapısına göre vermelidir.

Vücut tipine göre gelinlik seçimi yaparken, cadde başında birçok vücut tipi hazır kıta beklemektedir. Gelin adayı, hangi vücut tipine ait olduğunu bilmelidir. Bu nedenle hangi anahtar hangi kapıyı açar diye bulmak için, anahtarları yakın kadraja almakta fayda olacaktır.

Kum Saati Vücut Gelinlik

Halk arasındaki yaygın söylemi ile, 90-60-90 vücut ölçülerine sahip olan gelin adaylarının vücut yapısı tıpkı bir kum saati gibidir. Bu kategoriye ait olmak için, ölçüler nokta atışı olmasa da, hatlar birbirine orantılı olmak zorundadır. Yani mevzu zayıf olmak değil, orantılı hatlara sahip olmaktır. Simetrik omuzlar ve kalçalar, ince bel bu vücut tiplemesinin en kestirme betimlemesidir.

Bu vücut tipine sahip olan gelin adayları rakiplerini bir adım geride bırakmaktadır. Çünkü hatları kum saatini anımsatan kadınlar, her gelinlik modelini taşıyabilmektedirler. Fakat iddialı bir hava yakalamak isteyen gelin adayları, haklarını herkesin cesurca tercih edip, estetik bir hazla taşıyamayacağı balık kesim gelinlikten yana kullanmalıdır.

Elma Tipi Vücut Gelinlik Modelleri

Elma tipi bir vücut hattı üzerinde mezureyi gezdirirken yol, kalın bir bel ve yaklaşık olarak bel ölçülerindeki bir kalçayla kesişir. Elma tipi vücutta zayıf ya da kilolu farketmeksizin, ölçüler birbirine oldukça yakındır. İnce bacak ve bir hayli düz bir kalça yapısı da bu tipin nişanelerindendir.

Vücut tipine göre gelinlik seçiminde, elma tipi kadın belini kamufle etmelidir. Odak noktası ise bacak ve göğüs bölgesi olmalıdır. Tasarlanacak olan gelinliğin imzası v yaka olmasıdır. V yaka kişiyi olduğundan zayıf ve uzun gösterir. Yakanın derinliği ise göğüs ortasında bitmelidir. Yuvarlak yakalar ise bu tip gelinlerin topuklayıp kaçması gereken bir tarzdır.

Beli ince göstermek adına korse kullanılabilir. Bir diğer seçenek ise hemen göğsün altındaki bölgeden başlayarak kemer ya da drape kullanılabilir. Gelinlik kumaşı ise kalın ve sıkı olursa arzulanan illizyon yakalanmış olur. Aynı zamanda gelinliğin etek kısmına ise bir yırtmaç iliştirilerek, vücudun kusursuz olan bölgesi ön plana çıkarılmalıdır.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik

Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri ve Seçimi

Vücut Tipine Göre Gelinlik Modelleri ve Seçimi

Bu vücut tipine sahip olan gelin adayları, normal ya da küçük göğüslere, oyuntusuz bir bele, omuzlara simetrik kalçalara sahiptir. Kol ve bacakları ile dikkat çekmektedir. Kişi aynadaki aksinde vücut ölçülerini eşit gibi görüyorsa bu zümreye dahil olmaktadır.

Dikdörtgen vücut tipine sahip olan gelinler, vücut tipine göre gelinlik seçerken kendilerine bel kıvrımı oluşturulmalıdır. İki parça a kesimi gelinlikler yerinde tercih olabilir. Çünkü bel bölgesini olduğundan ince göstererek kıvrım verir. Bel bölgesi dekolteli gelinliklerde diğer seçenekler arasına adını yazdırabilir.

Omuz kısmı vurgulanmalıdır. Üst ve alt kısım dengelenmelidir. Omuzlar geniş olacaksa etek kısmı kabarık olmalıdır. Düz gelinlikten yana tercihini kullanmak isteyenler ise, etek kısmı şifon, v yaka, robalı bir gelinlik tercih edebilir. Dramatik bir gelinlik tercihinde ise sıkı bir kemer kullanılabilir. Kusursuz kol ve bacakları ön plana çıkarmak isteyen gelin adayları, yırtmaç ve askı kullanabilir.

Kilolu Bayanları Zayıf Gösteren Gelinlik Modelleri

Vücut tipine göre gelinlik ararken en çok kaygı yaşayan zümreden biri de kilolu gelin adaylarıdır. Dikkat edilmesi gereken nüanslar ışığında tüm kaygılardan tek celsede arınmak mümkündür. 42 beden ile 62 beden arasında değişen bu gelin adayları, gelinlik seçerken fazla fırfırdan, volanlı ya da prenses kesimden, vücudu alabildiğine saran balık modelden ardına bakmadan kaçmalıdır.

Bunun yerine fazlalık olan bölgeleri gizlemek adına saten ya da tül kumaştan tasarlanan asimetrik modeller tercih edilebilir. Kilolu gelinler de vücut tipine göre gelinlik seçimi yapmalıdır. Sadece bu seçimi yaparken bazı tüyolara dikkat edilmelidir.

Beli ince göstermek adına korseli gelinlik kullanılabilir. Kolları ince göstermek için ise kollu gelinlik ya da kol üzerinde tül detay tercih edilebilir.

1.50 Boy Gelinlik

Gelinlik seçerken kıvranan bir diğer zümre ise kısa boylu gelin adaylarıdır. Bu gelin adayları mümkün mertebe az kabarık ve sade gelinlikler tercih etmelidirler. Şapka, kalın ve kısa duvak gibi kişiyi daha da basık gösterecek olan detaylardan uzak durulmalıdırlar. Bu gelin adayları dümeni a kesim model gelinliklere doğru kırmalıdırlar. Çünkü bu tarz gelinlikler gelin adayını olduğundan daha uzun gösterir.

Aynı zamanda rotayı bir de yüksek belli ve robalı gelinliklere çevirmekte fayda olacaktır. Böylece bacak boyu olduğundan uzun görünecektir. Eğer kişinin vücut ölçüleri kendi mecrasında orantılı ve zayıf ise, yarım balık gelinlikler de tercih edilebilir. Bu gelin adayları straplez bir gelinlikten ziyade, v yaka gelinliklere yelken açmalıdır. Bu tarz yakalar boyun çevresini uzun göstermektedir. İnce askılı gelinliklerden yana da tercih yapılabilir.

Gelinlik Bedenleri Kaça Kadar

Vücut tipine göre gelinlik seçimi yaparken bedenler kaçtan başlıyor bilmek gereklidir. Kilolu kadınlar için bedenler 42 ile 62 arasında değişmektedir. Gelinlik bedenleri, zayıf ve normal vücut ölçülerine sahip kişiler için ise 34 ile 40 arasında değişmektedir. Beden seçildikten sonra, vücut tipine göre gelinlik üzerinde oynamalar yapılabilir.

Gelin adayı, bu bilgiler ışığında tasarlanan vücut tipine göre gelinlik ile göz dolduracak bir zarafete sahip olacaktır.