Sütyen Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

tarafından
344
Sütyen Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bütün kadınların en önemli giysilerinden olan ve üzerinde taşıdığı, kadının kendine olan güvenini, kadının duruş halini ve rahatlığını doğrudan etkileyen iç çamaşırlarından biri olarak ele alınır. İç giyim ürünü olarak ve kadınlığın sembolü sütyendir.

ABD’ de yapılan araştırmalarda kadınların % 85 kadarı sütyen seçiminde başarısız oldukları ortaya çıkmıştır. Kadınlar diğer kıyafetlerde gösterdikleri ilgiyi sütyen alımında göstermediklerini söylemişlerdir. Bu yazımızın amacı sütyen seçimi ve kullanımı nasıl olmalı? Gibi merak edilenlere cevap verilecektir.

Sütyen Seçimi İçin Doğru Adımlar

Kadınlar sütyen alırken dikkat edecekleri hususlar olarak yaşa, göğüs şekli, vücut yapısı ve sağlığımıza göre değişim gösterir. Alacağınız sütyenin daha iyi yerine, sağlığınıza ve bedeninize hangi sütyenin iyi olacağını sormanızda yarar var.

Vücudun Şekline Göre Sütyen Seçimi

Sütyen Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Sütyen Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kadınlar özeldir ve kendilerine göre bir vücut şekline sahiptirler. Vücudun bu farklılıkları makyajdan, saçlardan ve dış giyimlere verilen özen iç giyime de verilmelidir. Vücudunuzda oluşan bu farklılıklar nedeniyle farklı sütyen kullanmanızı gerektirir.

Resimlerde görmüş olduğunuz sütyenler kendi vücudunuzda farklı durabilir. Sütyen seçimini kilonuza ve boyunuza göre yapmanız uygun olur. Boy oranı kısa ise göğüs ile bel arasındaki fark uzun boylu kişilere göre kısa olur. Bu duruma göre göğüsler belden uzak tutulacak şekilde yukarı ve dik olacak şekilde toparlayacak sütyen kullanımı uygun olur.

Kilolu kadınlarda ise, göğüsler ileri doğru dik gelecek şekilde tutan sütyenler yerine vücut yapısına göre yuvarlak olacak şekilde toplayan sütyen seçimi güzel gösterir.

Göğüslerin Şekline Göre Sütyen Seçimi

Kadınların yanlış sütyen seçmeleri neticesinde göğü yapılarında bozukluk, sarkıklık ve kıyafet üzerinde rahatsızlık yapabilir. Kadınların geneli vücutlarının şekline göre sütyen seçimini doğru olarak yapamamaktadırlar. Bunun nedeni ise vücut şekillerini doğru olarak bilmediklerinden kaynaklanmaktadır. Yanlış sütyen kullanımı sonucu birçok sorunlar ortaya çıkıyor.

Göğüs şekline göre sütyen alımında ilk olarak göğüs yapınızı bilmeniz gerekir. Armut tipi, yuvarlak, arası ayrı veya birleşik olan ve asimetrik olması gibi durumlarda birinin büyük diğeri küçük olması ile bedeni nasıl bir sütyen almanızı size anlatır.

Birleşik ve Yuvarlak Olan Göğüsler

Dolgun veya büyük bir göğsünüz varsa sütyen alırken göğüslerinizin boyutuna göre sütyen uygun olur. Destekli olan sütyen alımından vazgeçmelisiniz. Göğüsleriniz büyük olduğu için göğüsleri toplayan ve kapatan sütyen almak daha güzel olur. Diğer yandan göğüslerin arasını ayrı tutan spor sütyenler de daha güzel olur.

Üçgen Yani Sivri Olan Göğüsler

Bu tip göğüsler aşağı gelecek şekilde ve bedenin dışına çıkar. Kapatıcı özellikte olan sütyen kullanmak doğru olur. Diğer bir sırtı çapraz olan sütyenler sırtınızdan destek alarak göğüsleri toplar.

Birbirinden Ayrık Olan Göğüsler

sutyen 3

Bu tip göğüsler kadınlar arasında en yaygın olan göğüsler olarak bilinir. İki göğsünüzün arasına bir veya iki parmak sığarsa bu tip göğsünüzün olduğu anlamındadır.

Kadınlar arasında tişört sütyen olarak bilinen ve çok kullanılan bu tip sütyenler diğerlerine göre arası ayrı durur ve ayrık olan göğüsler içine rahat girebilir. Orta kısmı lastikten yapılan balen sütyenler göğüs şeklini alır. Destekli olan sütyenlerden de kullanabilirsiniz.

Sarkık ve Yayvan Göğüsler

Bu tip göğüs şekli olanlar göğüsleri yukarı ve içeri doğru destek yapan sütyenler uygun olur. Sütyende bulunan çapraz bağlar ise göğüslerin sarkmasını engeller. Bralet tipi sütyen kullanımı da uygun olur.

Asimetrik Göğüsler

Göğüslerden birisi sarkık veya büyükse asimetrik göğüs şekline sahipsiniz demektir. Bu göğüs tipine en uygun sütyen ise düz ve göğsü içine alan sütyenler kullanmak gerekir.

Çan Şeklinde Göğüsler

Aşağı sarkık ve araları kapalı olan büyük memeler olarak bilinir. Bu tip göğüslere destekli ve tam kavrayan sütyenler ile balkonet sityen uygun olur.

Atletik Göğüs

Bu tip göğüslere sahip kadınlar az bir dokuya sahip ve geniş kaslı göğüsler olarak bilinir. Dikiş olmayan ve balensiz sütyenler kullanmak uygun olur.

Yaşa Göre Sütyen Seçimi

Ergenlikte Sütyen Seçimi

Genç kızlığa girecek olan kızların göğüsleri büyüme yapacağı için sütyen seçimi de göğüslerin büyümesinde ve şekil almasında etkilidir. Genç kızlar göğüslerinin büyük görünmesini istedikleri için destekli ve balenli sütyen seçerek yanlış seçim yaparlar. Bu tip sütyenler göğüslerin gelişimini olumsuz olarak etkiler. Rahat ettirecek sütyen tercihleri olmalıdır.

Orta Yaş Kadınların Sütyen Seçimi

Yaş ilerledikçe göğüslerde gelişmektedir. Göğüsler sert formundan uzaklaşacağı için sarkıklar meydana gelir. Burada göğüsleri toplayan ve dik gösteren sütyen uygun olur.