Salyangozun Cilde Faydaları Nelerdir? | Nasıl Kullanılır?

tarafından
368
Salyangozun Cilde Faydaları Nelerdir? | Nasıl Kullanılır?

Salyangoz yetiştiriciliği Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında çok yaygındır. Yetiştiriciliği cilde olağanüstü etkileri bakımından günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Cilde faydaları bir yana besin olarak da Amerika kıtasında tüketimi artış göstermektedir.

Birçok farklı kültürler ve insanlar tarafından besin olarak tüketmek absürt bir durum olarak görülse de cilt bakımı amacıyla neredeyse tüm dünya onları kullanıyor ve kullanmaya da devam ediyor. Son yıllarda artan talebe karşı salyangozun sayısı önemli bir ölçüde azalmış, bunu engellemek amaçlı ise yüzlerce salyangoz çiftliği kurulup adeta seri üretime geçilmiştir. Çoğumuzun önemsemediği ve hatta iğrendiği salyangozlar, günümüzde 2€ ile 10€ arasında satılıyor.

Salyangozun Cilde Faydaları Nelerdir?

salyangozun-cilde-faydalari-nelerdir

salyangozun-cilde-faydalari-nelerdir

Salyangozlarda 4 burun bulunuyor ve burunlarından hepimiz bildiği salgısını üretiyor. Bu salgıları, içeriği bakımından çok kıymetli bir yapıya sahip. İçeriğindeki kolajen ve birçok vitamin minerallerle ciltteki kırışıklıkları ve erken yaşlanmayı büyük bir oranda önlüyor. Bu kadar etkili bir madde salyangozlardan zor üretiliyor.

Hem olağanüstü etkisi hem de üretiminin zorluğu düşünüldüğünde fiyatı en pahalı güzellik maddesi olarak anılıyor. Onlardan alınan sıvıların her biri farklı özelliklere sahip. Cilt için en etkili ve içeriği en iyi salyangoz sıvısı, onları bir süre stres altında bırakıp o stresle ürettikleri sıvılardan oluşuyor. Kısacası en kaliteli salyangoz sıvısı stres altında olan salyangozlardan alınan sıvıdır.

Sıvısından nemlendirici krem, çeşitli yüz serumları, bakım kremi gibi ürünler elde ediliyor. Bu ürünlerin hepsi hemen hemen aynı işlemi görüyor. Örneğin salyangoz sıvısı kullanılan kremler cildi besleyip nemlendirme etkili, serumları cilt bariyerini koruyup beslemeye ve cildin kolajen üretimini arttırmaya yönelik etki gösterir.

Salyangozlardan stres altında sıvı alındığı için sıvı içerisinde salyangozun kendisini herhangi bir durumda korumaya ve onarmaya yönelik içerikler bulunuyor. İşte tam olarak bunun sayesinde cildi onarıp besliyor ve kolajen üretimini arttırmaya yardımcı oluyor. Tüm bu etkisinin yanında ciltteki güneş lekeleri dahil tüm lekerle savaşarak yok ediyor.

Salyangoz İçerikli Ürünler Nasıl Kullanılır?

 

Salyangozun Cilde Faydaları Nelerdir? | Nasıl Kullanılır?

Salyangozun Cilde Faydaları Nelerdir? | Nasıl Kullanılır?

Salyangoz içerikli ürünler tek başına kullanılmalıdır yani cilt bakım ürünü olarak sadece salyangozlu ürün kullanılmalı. Bunun sebebi salyangoz içerikli ürünlerin tek başına cilde yeterli gelmesi ve cildin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesinden geliyor.

Diğer cilt bakım ürünleri ne kadar etkili ve kaliteli olursa olsun sonuçta hepsi kimyasalların birleşimi sonucu bir araya geliyor. Güneş ışını gibi farklı etkenlerden etkilenerek cildimiz için zararlı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden salyangoz sıvısı içerikli saf ve temiz ürünler varken kimyasal ürünler tercih edilmemelidir.

Bildiğiniz gibi ürünler kullanım alanlarına göre farklı kullanım şekillerine sahip. Yüzünüz için nemlendirici kremleri nasıl uyguluyorsanız salyangozlu nemlendirici kremler de aynı şekilde kullanılıyor. Ürünlerin kullanımı bakımından farklılık bulunmuyor. Tek önemli nokta olarak salyangoz içerikli ürün kullanıyorsanız başka bir yan cilt bakım ürünü kullanmamanız gerekiyor.