5 Maddede Pomodoro Tekniği Nedir?

tarafından
1491
5 Maddede Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği nedir diye merak edebilirsiniz. Verimli ders çalışmak veya zamanınızı daha verimli yönetmek istemeniz sizi bu meraka itmiş olabilir. Peki nedir bu pomodoro? Gerçekten söylendiği kadar etkili bir teknik midir?

Pomodoro pek çok zaman yönetim tekniğinden sadece birisidir. Belki de son yıllarda en popüleridir. Peki bu popülerliği neyden kaynaklanıyor olabilir? Tabii ki kolay uygulanabilir ve etkili olmasından. O kadar kolaydır ki hemen şu anda saatinizin zamanlayıcısını 25 dakikaya ayarlayarak uygulamaya başlayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği 1980’li yılların sonunda üniversite öğrencisi Francesco Cirillo tarafından tasarlanan zaman yönetim tekniğidir.

Francesco ilk yılında dersten derse koşarken çok vakit harcayıp istediği şeyleri yapamadığını hissediyor. Bu dengesiz durumundan oldukça rahatsız olan Francesco bu durumu ortadan nasıl kaldırabilirim diye düşünürken pomodoro tekniğini ortaya atıyor.

Kendisi, çevresi ve arkadaşları oldukça etkili olduğunu gözlemliyor. Ardından sistematik bir şekilde tekniği geliştirmeye devam ediyor. Günümüzde de Francesco Cirillo pomodoro tekniği nedir sorusuna cevap vermek için çeşitli kitaplar yazıp konferanslar vererek tekniği dünyaya duyurmaya çalışıyor.

Pomodoro Ne Demek?

pomodoro-teknigi-nedir

pomodoro teknigi nedir

Pomodoro, İtalyanca ‘domates’ anlamına gelir. Tekniğin ismi ise Francesco’nun kullandığı domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısından gelir.

1 Pomodoro Kaç Saat?

Bir pomodoro 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molaya denk gelir. Yani tamamlandığında 30 dakikalık bir süre geçer.

Pomodoro tekniği büyük 3 evreden oluşuyor: Planlama, Çalışma, Kayıt.

Planlama Evresi

Bu evrede günün veya haftanın başında yapılacak olan işlerin bir listesi hazırlanır.

Çalışma Evresi

Adı üstünde bu evrede kurduğunuz zamanlayıcıyı başlatıp dikkatli bir şekilde çalışmanız gerekir.

Kayıt Evresi

Bu evrede, gün bittikten sonra hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınız, ne kadar verimli çalıştığınızın kaydını tutmanız gerekir.

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

pomodoro-teknigi-nedir

Pomodoro tekniği nedir sorusunu cevaplamak için nasıl uygulandığından bahsetmek gerekir. Pomodoro’dan tam verim almak 5 adımda gerçek olabilir. İşte sırasıyla adımlar:

1- Yapılacaklar listesi hazırlayın.

Planlı ve düzenli olmak zaman kaybını önler. Bu yüzden o gün hangi çalışmayı yapacağınızı bilmek kafa karışıklığınızı azaltarak verimliliği artırır.

2- Yapılacaklar listesini tamamlamanın pomodoro cinsinden süresini hesap edin.

Örnek olarak bir dersi çalışmanız gerekiyor. Toplamda 4 saat çalışacaksınız. Bir pomodoro’nun çalışma süresi 25 dakikaydı. 4 saatlik bir çalışma için 10 pomodoro yapmalısınız.

3- Pomodoro zamanlayıcınızı ayarlayın ve çalışmaya başlayın.

Artık tüm iş sizde. 25 dakika boyunca herhangi bir dış faktörün (akıllı telefon, sosyal medya, yeme içme vs.) sizi bölmesine izin vermemelisiniz. Sadece çalışmaya odaklanmalısınız.

4- Bir pomodoronun sonunda 5 dakikalık bir mola verin.

25 dakikalı verimli bir çalışmanın ardından bir molaya herkesin ihtiyacı vardır. Bu 5 dakikalık molada gezinebilir, lavabo ihtiyacınızı giderebilir kendinize kahve alabilirsiniz. Unutmayın bu molayı uzatmak iyi bir fikir olmayabilir.

5- Her 4 pomodoro sonunda daha uzun bir mola verin.

Bir pomodoronun sonunda 5 dakikalık mola olduğundan bahsetmiştik. Her 4 pomodoronun sonunda ise 20 veya 30 dakikalık büyük bir mola vermelisiniz.

Pomodoro Tekniği Faydaları

Pomodoro tekniği nedir sorusunun cevabını faydalarını sıralayarak vermek de mümkün.

  • Zamanınızı verimli kullanabilirsiniz.
  • Herhangi bir işe odaklanmanızı sağlar. Dikkatinizi artırır.
  • Ders çalışmaysa öğrenmenizi, iş ise kısa sürede tamamlamayı sağlar. Bir bakıma verimliliği artırır.
  • Planlarınızı ve hedeflerinizi zamanında gerçekleştirebilmenizi sağlar.
  • Motivasyonunuzu artırır.
  • Sizi başarıya götürür.

Zaman Yönetimi ve Pomodoro Tekniği Kitap Önerileri

pomodoro-teknigi-nedir

Hiç kuşku yok ki yeni öğrenilecek bir şeyi bize en iyi kitaplar öğretir. Haliyle bu kadar popüler bir tekniği öğrenebileceğiniz pek çok kitap var. İçlerinden kaliteli olanı seçmek ise bir hayli zor. Aşağıda pomodoro tekniği nedir sorusunun cevabını bulabileceğiniz birkaç kitabı listeledik:

1- Pomodoro Tekniği-Hayat Kurtaran Zaman Yönetimi Sistem

Tekniği ortaya atan Francesco Cirillo tarafından kaleme alınan kitap, pomodoro tekniği nedir sorusuna en ince detaylarıyla yanıt veriyor. Zaman yönetimi ve tekniğe dair pek çok araştırmadan yararlanılarak yazılan kitap ilk okunması gerekenler arasında.

2-Etkili Zaman Yönetimi, John Adair

Etkili Zaman Yönetimi, zaman yönetiminde kendini geliştirmek isteyenler için çok iyi bir başlangıç kitabı. Kitap içerisinde pomodoro tekniği yer almıyor ancak yine de okunması gereken kitaplardan.

3-İş Bitirici (GTD), David Allen

İş Bitirici, iş üretkenliği alanında belki de en ünlü kitaptır. Çeşitli fikirler ortaya atan kitap yapılması gerekenlerin sınıflandırılmasına dair pek çok yöntem öneriyor.

En İyi Pomodoro Uygulamaları

Pomodoro tekniği nedir ve nasıl uygulanır konularından bahsettik. Pomodoro uygularken işinizi kolaylaştırabilecek bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar genellikle zamanlayıcı ve yapılacaklar listesini birleştirir. Bu sayede ayrı bir yapılacaklar listesi hazırlamanız gerekmez. Kendi beğendiniz uygulamayı seçip hemen çalışmaya başlayabilirsiniz!

1- Pomofocus

En popüler uygulamalardan biridir. Belki de tek dezavantajı telefon uygulaması olmamasıdır. Tarayıcıdan girerek veya bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Güzel bir arayüze sahip. Yapılacaklar listesi ve zamanlayıcı mevcut. Aynı zamanda kayıt olarak hangi tarihte ne kadar çalıştığınızın raporunu görmeniz mümkün.

2- Focus To-Do

pomodoro-teknigi-nedir

Focus To-Do bilgisayar, telefon, tablet, akıllı saatler için geliştirilmiş bir zaman yönetimi uygulamasıdır.

Yapılacaklar listesi, çalışma raporları, not alma, planlayıcı, zamanlayıcı gibi pek çok özelliğe sahiptir. Aynı zamanda hesabınız tüm platformlar arasında senkronize olur. Örnek vermek gerekirse yapılacaklar listenizi telefonda ayarlayıp tabletten erişebilirsiniz.

3- Forest : Odaklanın

Forest üstteki iki uygulamadan daha farklı bir konsepte sahip. Tam olarak bir pomodoro uygulaması olmasa oldukça etkili.

Uygulama oyun olarak size boş bir ormanlık alan verir. Çalıştığınız her 25 dakika sonunda ormanlık alana bir ağaç eklersiniz. Pek çok insan yorumlarda ağaç dikmek için çalışmaya motive olduklarını yazıyorlar. Denemekte yarar var.

Pomodoro Tekniği ile Ders Çalışma

Genellikle öğrenciler pomodoro tekniği nedir diye araştırıyorlar. Sınavlara hazırlanan öğrenciler için zaman yönetimi oldukça önemli bir konu. Zamanını yönetemeyen, dikkati dağılan öğrenciler tekniği uygulayarak verimli bir şekilde ders çalışabilir.

Günün veya haftanın başında çalışılacak konular seçilebilir. Ardından her biri teker teker yapılacaklar listesine eklenir. 25 dakikalık çalışma periyotlarıyla çalışılır. Yapılacaklar listesinde biten her konunun üstü çizilir. Hem motivasyon hem de verimli çalışma sağlanır.

 Pomodoro Tekniği Nedir? | Kullananlar Neler Söylüyor?

Pomodoro tekniğinin işe yarayıp yamaması tamamen kişisel bir durum. Kimileri oldukça faydalı olduğunu düşünürken kimisi de tam tersi olduğunu düşünüyor. Bu konuyla alakalı daha çok bilgi almak için ekşi sözlük gibi platformları takip edebilirsiniz.