Nişanda Ne Giysem? Doğru Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

tarafından
691
Nişanda Ne Giysem? Doğru Nişanlık Seçimi Nasıl Yapılır?

Nişan hazırlıklarına başlarken, nişanda ne giyeceğine karar vermek çok önemli. Nişan alanında vücudun tipine göre, nişanlığın kumaşına ve rengine kadar nişanlık seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Nişanda ne giysem doğru nişanlık seçimi önemi hakkında açıklamalar yaptık. Nişan elbisesi alırken damat adayı ile uyumunu gözeterek size en uygun olan nişan elbisesini almak olacak.

Mekâna Göre Nişanlık Seçimi

Nişan törenleri genel olarak kız tarafının evinde yapıldığı gibi, bazı mekânda da yapılabilmektedir. Nişan yapılmadan önce damat adayı ile anlaşıp nişanın yapılacağı yerin seçimini yapmanız gerekir.

Nişanın yapılacağı mekâna göre nişan elbisesi alırken bazı bilmeniz gereken durumlar vardır. Bunlardan biri Nişanın yapılacağı yer ile evin arasındaki mesafe. Evden uzaklaştıkça, saat geceye yaklaştıkça nişan elbisesinin etek boyu uzadığı gibi eteğin hacmi de artar. Nişan için yapmış olduğunuz makyajınız koyu bir hal alır, ayakkabı topuklarınız yükselir.

Nişanda ne giysem diye düşünürken renge de dikkat etmek gerekir. Aile içerisinde yapılacak nişanda giyilecek nişan elbisesi sade bir renk olmalı. Nişan elbisesi kısa, kabarık olmayacak olan abiye ile beraber dantelli abiyeler en çok tercih edilenlerden olmaktadır. Nişan töreni gündüz ve açık havada olacaksa, düz kesim olan şifon elbise olabilir. Nişan töreni gece otelde veya davet salonunda ise kabarık nişan kıyafetleri tercih edilir.

Evde yapılacak olan nişan töreninde ise mekân dar olacağı için dar yerde rahat hareket etmeniz açısından dizinizin üzerinde kısa nişan elbisesi ve mini nişanlıklar daha uygun olur. Arkası uzun, önü kısa olan nişan elbiseleri evde yapılacak nişan törenlerinde gelin adayları tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Mevsimine Göre Nişan Elbisesi

Nişanda Ne Giysem? | Doğru Nişanlık Seçimi

Nişanda Ne Giysem? | Doğru Nişanlık Seçimi

Nişanda ne giysem de her mevsime her hava durumuna uysa diye düşünenlerden misiniz? Seçilmiş olan bir mekânda yapılacak nişan törenleri törenin gerçekleşeceği mevsimde kıyafetleri seçmede belirli olur. Kış mevsiminde giyilecek olan nişan elbisesi uzun kollu abiyeler olur. Kadifeden yapılmış nişan elbisesi ve pelerinli abiye kışlık nişan kıyafeti olabilir.

İlkbahar ve yaz aylarında giyilecek olan nişan elbiseleri ise tüllü ve şifon kıyafetler olarak nişanda giyilir. Diğer yandan mevsimin belirleyici olduğu diğer konu ise elbisenin rengidir. Sonbahar ve kış aylarında yapılacak nişan törenlerinde giyilecek elbisenin rengi mürdüm, mor ve bordo olmalı. Yaz aylarında olacak nişan töreni için renk pembe, sarı veya renkli elbiseler uygun olur.

Nişanda Ne Giysem? | Vücut Tipine Göre Nişanlık

Nişanda Ne Giysem? | Doğru Nişanlık Seçimi

Nişanda Ne Giysem? | Doğru Nişanlık Seçimi

Nişan elbiseleri alımında dikkat edilecek en önemli hususlardan biride vücudun şekline göre nişan elbisesi olacak. İlk önce vücudunuzu tanımalısınız. Vücut şekliniz armut, dikdörtgen, elma ve kum saati vücut tiplerinden birine uyar ve buna göre nişan elbisesi seçiniz. Basenler geniş, göğüsler küçük gelin adayı A kesim olan uzun nişan elbiseleri uygun olur.

Elma vücut tipine uygun olanlar göğüslerini küçük göstermek için üst kısımları sade olan nişan elbiseleri tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen vücut tipi olanlar ise düz kesim olan nişan elbiselerini tercih edebilirler. Kilolu gelin adayları da vücut tipini belirlemeli ve büyük beden nişan elbiselerini giymek uygun olur.

Nişanda Ne Giysem? | Damat İle Uyum Sağlamak

Nişan töreninde dikkat edilecek diğer bir husus ise damat adayı ile uyum sağlanmasıdır. Erkekler için nişan elbiseleri lacivert, bordo, siyah ve gri olmaktadır. Damat adayı siyah renk nişanlık takım elbise giymeyi düşünüyorsa, sizin de nişan elbiseniz koyu ton olmalı.