Moda Tasarım Taban Puanları Nelerdir?

tarafından
314
Moda Tasarım Taban Puanları Nelerdir?

Moda tasarım taban puanlarını bilerek çalışmalarınızı buna göre ayarlayın. Modanın temeli olan yaratıcılık, radikal yenilikle (radical innovations) gelişir. Moda, gereksinimleri yeni trendlerle karşılama biçimidir. Yeni trendlerle yaratma becerisine sahip tasarımcıların yetişmesi, moda tasarım bölümleriyle sağlanmaktadır.

Global piyasalarda, ülke klasmanını yükseltecek moda tasarım bölümüne ilgi, son yıllarda artış göstermektedir. Yaratıcı ve yenilikçi gençlerin özellikle tercih ettiği bir bölümdür. Ülkemizde tekstil sanayi tarafından da özellikle takip edilmektedir. Moda tasarımı bölümü, talepler doğrultusunda birçok üniversitede açılmaktadır.

Moda tasarım bölümü 4 yıllık öğrenim ve eğitim sürecini kapsar. Meslek Yüksek Okullarında, 2 yıllık bölümü de mevcuttur. Moda tasarım taban puanları 2022 yılı için MYO’larda taban puan 332,660 bandındadır. 4 yıllık üniversite taban puanları 255,723 bandındadır.

Moda Tasarım Taban Puanlarını Neler Etkiliyor?

moda-tasarim-taban-puanlari

Moda Tasarım Taban Puanları

Bölüme son yıl, en düşük puanla giren öğrencinin puanı, moda tasarım taban puanlarını belirler. Bölüme artan ilgi ve talepler puan artışını sağlar. Okulun belirleyeceği kontenjan artışları da puanı düşürmektedir. Her yıl moda tasarım taban puanlarının yeniden belirlenmesi, bu değişkenlikten dolayı yapılır.

Küresel piyasada tasarımın gücü ve etkisi arttıkça, tasarım bölümleri, yenilikçi gençlerin ilgisini çekmektedir. Yıldızı yükselen genç tasarımcılarımız, dünya çapında ödüller alarak, gençlere örnek olmaktadırlar. Türkiye fason üretim mantığını geride bırakarak, özgün ve yaratıcı tasarımlara imza atmaktadır. Bu başarı grafiği, gençlerimizin moda tasarımına yönelmesini teşvik etmektedir.

Önceki yıllarda teknik bölümleri seçen gençlerimiz, günümüzde tasarım ağırlıklı bölümlere yönelmektedirler. Tasarım ve innovasyon çağı, genç beyinlerde daha rahat gelişmektedir. Ülkemizi global piyasada tanıtacak unsurlar, marka ve özgün tasarımların yaratılmasıyla mümkündür. Gençlerimizi tasarım, yaratıcılık ve stratejik yenilik alanlarında yetişmeleri için teşvik etmeliyiz.

Küresel platformlarda düzenlenen Fashion Show gösterimleri, genç tasarımcılar için hedef oluşturmaktadır. Tüm bu etmenler gençleri, moda tasarım konusuna çekmektedir. Her yıl artan moda tasarım taban puanları, bölüme girişi zorlamaktadır.

Okulların kontenjanlarını arttırmaları konusu konuşulmalı, gençlerin bölüme daha rahat girebilmeleri sağlanmalıdır. Tekstil odalarıyla, kültür ve turizm yetkililerinin, rektörlerle birlikte konuya çözüm getirmeleri gerekir. Gençlerin moda tasarım bölümünde eğitim alması, sektör açısından son derece önemlidir. Genç tasarımcılar, ülkemizin geleceği ve markası olacaklardır.