Moda İkonu Ne Demektir? Ne Anlama Geliyor Gelin Öğrenelim!

tarafından
702
Moda İkonu Ne Demektir? Ne Anlama Geliyor Gelin Öğrenelim!

Moda İkonu Ne Demektir? Tarzı, duruşu, giyimi ve konuşmasıyla kendine özgü trend yaratan kişilerdir. Yarattığı trendle, kitlelerin beğenisini kazanan kişilere moda ikonu denmektedir. Tarzı ve stili moda olan kişilerin yarattığı akımdır.

Kitleleri tarzıyla etkileyebilmelidir. Tarzını ileri taşıyabilen ve kitleleri peşinden sürükleyebilen kişilerdir. Özgün stilleriyle tarihe damga vuran kişilerdir. İlk yıllarda sinema artistleri, sonraki yıllarda, müzik starları bu isimle anılmıştır.

Günümüzde ise tarz sahibi, mankenler ve sporcular da moda ikonu diye anılabiliyor. Trend öncülüğü yapan ikonlar, genellikle kendi tarzlarıyla ünlenir. Günümüzde bazı ikonlar sponsorların yönlendirmesiyle, tamamen reklam içerikli tarzlara kurban olabiliyorlar. İkinci dünya savaşı sonrası başlayan bu akım, pek çok öncü yaratmıştır.

Moda İkonu Ne Demektir? Diye sorulduğunda sırasıyla bu isimleri saymamız yeterli olur. Grace Kelly, Coco Chanel, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Katharine Hepburn.  Yakın zamanda Madonna, Victoria Beckam, Jennifer Lopez, Lady Gaga gibi isimler.

Moda İkonu Şimdi Neden Çıkmıyor?

moda-ikonu-ne-demektir

Moda ikonu ne demektir?

90’lardan sonra moda hızına yetişmek mümkün olmadığından, kimse yetişemedi. Sponsorların reklam güdümlü çabaları da çok etkili olamadı. Kitleler özgün olmayan, yapay olan olguyu hissederek oan göre davranıyorlar. Kitleleri peşinden sürüklemek, gerçek tarzla mümkün olur. Halk doğal ve samimi olmayan davranışları benimsemiyor ve reddediyor.

Sponsor ve medyayla şişirilen balonlar kısa sürede patlıyor. Toplumu etkileyecek gerçek stil sahibi insanlar ortaya çıkmıyor. Lokal beğeniler genele yansımadığından çoğunluk oluşması zor oluyor. Gelişen teknoloji ilgi alanlarını dağıtırken, farklı alanlarda beğeniler artıyor.  Moda İkonu ne demek denince ilk akla gelen isimler ünlüler oluyor.

Eskiden sinemalarda sadece Brigitte Bardot, Katharine Hepburn ve Marilyn Monroe izlenirdi. Şimdi kitleler evlerinde binlerce kanalı izliyor. Eskiden Madonna, Beatles konserlerine gidilirken, şimdi herkes kulaklıkla farklı müzikleri dinliyor. Günümüzde bir noktaya odaklanabilmek mümkün değil. Seçenekler çok fazla olduğundan, içinden bir tane çıkarmak zor.

Moda İkonu Ne Demektir ve İkon Olmak Neden Önemli?

Kendi modanızın ikonu olmanız, tarzınızı yaratmanız açısından önemlidir. Takip etmeli ve araştırmalısınız. Bilgi sahibi olmadan, bir tarza sahip olamazsınız. Moda tarihi, sanat tarihi konularında fikirler edinin, kendi felsefenizi geliştirin.

Aklınıza takılan her konuyu araştırın, inceleyin. Detaylar, bütünü yakalamanızı sağlar. Tutku, sabır inat ve sebat sizi başarıya ulaştırır. Kendi tarzınızı yaratabilir, stil sahibi ve etkileyici olabilirsiniz. Moda ikonu ne demek sorusunun cevabı neden siz olmayasınız?